Gry   »   Aktualności   »   Grób Atari i E.T. odnaleziony przez ekspedycję Microsoftu

Aktualności

rss

Grób Atari i E.T. odnaleziony przez ekspedycję Microsoftu

2014.04.27//  J. Kruczek
Jesienią 1982 roku na rynku zadebiutowała gra E.T. na Atari. Tytuł miał kontynuować sukces kasowego filmu Stevena Spielberga. Okazało się jednak, że gra przyczyniła się do wielkiego kryzysu i niemal całkowitego upadku rynku gier.
Produkcja w ogóle się nie sprzedawała, a Atari zakopało w Nowym Meksyku miliony kartridż, aby oczyścić magazyny. Historia kryzysu i zakopanych gier Atari urosła do miana miejskiej legendy i wiele osób uznało ja za bajkę. Mimo to Microsoft za sponsorował ekspedycje do Nowego Meksyku w celu odnalezienia grobu Atari.
E.T. Ekspedycja Microsoftu...
E.T. ...odnalazła legendarny grób...
E.T. ...gier Atari

Okazało się, że ten istnieje i poszukiwacze faktycznie wykopali E.T. oraz inne tytuły Atari. Rynek gier w latach 70-tych przeżywał rozkwit, ale twórcy zaczęli tworzyć marne klony kasowych tytułów i coraz to nowsze gry oferowały fatalną jakość. Klienci zaczęli zwracać uwagę na nowa jakość, a Atari znalazło się w złej sytuacji.
E.T.
E.T.
E.T.

Wtedy władze firmy postanowiły zapłacić Spielbergowi 25 milionów dolarów za prawa do egranizacji E.T. Jak później przyznano produkcja i licencja kosztowały tyle, że po zakupie gry przez każdego posiadacza Atari 2600 firma i tak byłaby stratna. E.T. okazał się jednak gniotem jakich mało. Fatalna grafika, słaba grywalność i kilkukrotnie mniejsza sprzedaż niż zakładano były pierwszym krokiem w stronę wielkiego kryzysu.
E.T.
E.T.
E.T.

Deweloperzy i producenci sprzętu wydawali więcej niż zarabiali i niedługo po premierze E.T. rynek się zapadł. Część firm przetrwało i kontynuowało prace po kryzysie, ale Atari do dziś się nie otrząsnęło z tego dramatu. I tu wracamy do zakopanych gier. Firma musiała zrobić coś z halami pełnymi niesprzedanych produktów. Wtedy zapadła decyzja o pogrzebaniu wszystkiego w Nowym Meksyku.

Gry spoczęły na wysypisku w Alamogordo. Kartridże zmiażdżono i zakopano, a następnie zalano betonem. Dziś wiemy, ze ta historia wydarzyła się naprawdę, a niedługo ma zostać opublikowany film dokumentalny pokazujący wyprawę.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Control: AWE - zwiastun dodatkuWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Grób Atari i E.T. odnaleziony przez ekspedycję Microsoftu

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale SportDo góry  //  Gry   »   Aktualności   »   Grób Atari i E.T. odnaleziony przez ekspedycję Microsoftu